کلمه ی چاپ در اصطلاح به انتقال مطالب و تصاویر و اعدادی گفته می شود که روی یک سطح با قابلیت چاپ شونده مانند کاغذ چاپ شوند وبه تعداد زیاد تکثیر یابد. در صنعت چاپ انواع مختلفی از چاپ ها وجود دارند که آن ها را برای شما ذکر خواهیم کرد مانند: چاپ بر روی بنر و یا کاغذ دیواری، چاپ فوری و پلات و .... که این خدمات توسط چاپ اول در غرب تهران انجام می شود.

چاپخانه به مکانی گفته می شود که در آن عملیات چاپ روی کاغذ و یا دیگر اشیا انجام می شود که نام های مختلفی دارد. چاپ نشریات و کتاب ها در این چاپخانه انجام می شود. امروزه صنعت چاپ به طور انبوه و گسترده در جوامع مختلف شکل گرفته است . که قسمت مهمی از آن برای نشریات و یا کارهای اداری و حکومتی و یا حتی تبلیغات به کار برده می شود .

در اینجا چاپ به روش مختلف انجام می شود:

1-چاپ برجسته: در این روش عملیات چاپ بر روی یک سطح برجسته انجام می شود. و تنها آن سطح برجسته به غلتک آغشته به رنگ در دستگاه چاپ برخورد می کند و سپس بر بروی کاغذ چاپ می شود.در این روش نقشی که قرار است بر روی سطح برجسته چاپ شود برعکس باشد تا در نهایت خروجی به صورت درست نشان داده شود.

2-چاپ گود: در این روش از سیلندر استوانه ای استفاده می شود که تا تصاویر و نقش مورد نظر به صورت گود یا فرو رفته بر سطح چاپ شود. این روش هزینه ی زیادی در بر دارد و بنابراین از آن برای چاپ در تیراژهای بالا استفاده می شود. مانند: اسکناس، تمبر و ...

در صنعت چاپ انواع مختلفی از چاپ وجود دارد که بسته به کاربرد و آنچه که قصد داریم بر روی سطح مورد نظر چاپ شود انتخاب می شود:

چاپ افست: عموما از این روش برای چاپ تبلیغات یا انتشارات استفاده می شود.

چاپ فلسکو و هلیوگراور: از این روش ها برای بسته بندی ها استفاده می شود.

چاپ سیلک اسکرین: برای تبلیغات پرینت های تفکیکی از این روش استفاده می شود.

چاپ لتر پرس: برای چاپ برجسته عموما از این روش استفاده می شود.

چاپ دیجیتال: کاربرد بسیاری در صنعت چاپ دارد و برای کارهای اداری و تبلیغاتی و در کل مصارف مختلف از آن استفاده می شود.

تمامی حقوق محفوظ است